2023 Rankings after stage 6
Total distance covered :
170.2 km
Rank | Rider | Rider No. | Team | Times | Gap | B | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GEORG ZIMMERMANN | 87 | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY | 04h 02' 50'' | - | B : 10'' | - |
2 | MATHIEU BURGAUDEAU | 163 | TOTALENERGIES | 04h 02' 51'' | + 00h 00' 01'' | B : 6'' | - |
3 | JONATHAN CASTROVIEJO NICOLAS | 32 | INEOS GRENADIERS | 04h 02' 58'' | + 00h 00' 08'' | B : 4'' | - |
4 | GIULIO CICCONE | 101 | TREK - SEGAFREDO | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
5 | BEN O'CONNOR | 11 | AG2R CITROEN TEAM | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
6 | ADAM YATES | 111 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
7 | JACK HAIG | 24 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
8 | JAI HINDLEY | 41 | BORA - HANSGROHE | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
9 | JULIAN ALAPHILIPPE | 51 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
10 | ENRIC MAS | 91 | MOVISTAR TEAM | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
11 | JONAS VINGEGAARD | 1 | JUMBO-VISMA | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
12 | GUILLAUME MARTIN | 121 | COFIDIS | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
13 | EGAN BERNAL | 31 | INEOS GRENADIERS | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
14 | TOBIAS HALLAND JOHANNESSEN | 131 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
15 | RAFAL MAJKA | 116 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
16 | TORSTEIN TRÆEN | 136 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
17 | CLÉMENT CHAMPOUSSIN | 201 | TEAM ARKEA - SAMSIC | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
18 | RICHARD CARAPAZ | 71 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
19 | JHOAN ESTEBAN CHAVES RUBIO | 73 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
20 | LOUIS DU BOUISSON MEINTJES | 81 | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
21 | DANIEL FELIPE MARTINEZ POVEDA | 35 | INEOS GRENADIERS | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
22 | DAVID MAX POOLE | 176 | TEAM DSM | 04h 03' 38'' | + 00h 00' 48'' | - | - |
23 | CHRIS HARPER | 155 | TEAM JAYCO ALULA | 04h 03' 51'' | + 00h 01' 01'' | - | - |
24 | CARLOS RODRIGUEZ CANO | 36 | INEOS GRENADIERS | 04h 03' 51'' | + 00h 01' 01'' | - | - |
25 | MIKEL LANDA MEANA | 21 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 03' 52'' | + 00h 01' 02'' | - | - |
26 | LENNY MARTINEZ | 66 | GROUPAMA - FDJ | 04h 03' 52'' | + 00h 01' 02'' | - | - |
27 | NANS PETERS | 16 | AG2R CITROEN TEAM | 04h 03' 52'' | + 00h 01' 02'' | - | - |
28 | EMANUEL BUCHMANN | 43 | BORA - HANSGROHE | 04h 04' 03'' | + 00h 01' 13'' | - | - |
29 | DAVID GAUDU | 61 | GROUPAMA - FDJ | 04h 04' 03'' | + 00h 01' 13'' | - | - |
30 | HERMANN PERNSTEINER | 25 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 04' 03'' | + 00h 01' 13'' | - | - |
31 | MIKKEL BJERG | 113 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
32 | OMAR FRAILE MATARRANZ | 33 | INEOS GRENADIERS | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
33 | ROBERT STANNARD | 185 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
34 | SEAN QUINN | 76 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
35 | EDGAR OSCAR ONLEY | 175 | TEAM DSM | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
36 | ANTONIO PEDRERO | 96 | MOVISTAR TEAM | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
37 | DAVID DE LA CRUZ MELGAREJO | 191 | ASTANA QAZAQSTAN TEAM | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
38 | JUAN PEDRO LOPEZ PEREZ | 105 | TREK - SEGAFREDO | 04h 04' 12'' | + 00h 01' 22'' | - | - |
39 | EDOARDO ZAMBANINI | 27 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 04' 23'' | + 00h 01' 33'' | - | - |
40 | KÉVIN GENIETS | 62 | GROUPAMA - FDJ | 04h 04' 52'' | + 00h 02' 02'' | - | - |
41 | TSGABU GEBREMARYAM GRMAY | 154 | TEAM JAYCO ALULA | 04h 05' 22'' | + 00h 02' 32'' | - | - |
42 | VALENTIN MADOUAS | 65 | GROUPAMA - FDJ | 04h 05' 25'' | + 00h 02' 35'' | - | - |
43 | SIMON GUGLIELMI | 204 | TEAM ARKEA - SAMSIC | 04h 05' 34'' | + 00h 02' 44'' | - | - |
44 | FELIX GROSSSCHARTNER | 114 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 05' 39'' | + 00h 02' 49'' | - | - |
45 | ANDREA BAGIOLI | 52 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 05' 40'' | + 00h 02' 50'' | B : 1'' | - |
46 | MATTEO TRENTIN | 117 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 05' 40'' | + 00h 02' 50'' | B : 3'' | - |
47 | EDUARDO SEPULVEDA | 145 | LOTTO DSTNY | 04h 05' 45'' | + 00h 02' 55'' | - | - |
48 | TIESJ BENOOT | 2 | JUMBO-VISMA | 04h 05' 45'' | + 00h 02' 55'' | - | - |
49 | DORIAN GODON | 14 | AG2R CITROEN TEAM | 04h 06' 38'' | + 00h 03' 48'' | - | - |
50 | GREGOR MÜHLBERGER | 94 | MOVISTAR TEAM | 04h 06' 38'' | + 00h 03' 48'' | - | - |
51 | JAMES SHAW | 77 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 06' 47'' | + 00h 03' 57'' | - | - |
52 | OLIVER NAESEN | 15 | AG2R CITROEN TEAM | 04h 07' 12'' | + 00h 04' 22'' | - | - |
53 | MAURI VANSEVENANT | 56 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 07' 58'' | + 00h 05' 08'' | - | - |
54 | PIERRE LUC PERICHON | 124 | COFIDIS | 04h 08' 13'' | + 00h 05' 23'' | - | - |
55 | MATTEO JORGENSON | 93 | MOVISTAR TEAM | 04h 09' 17'' | + 00h 06' 27'' | - | - |
56 | ATTILA VALTER | 5 | JUMBO-VISMA | 04h 09' 17'' | + 00h 06' 27'' | - | - |
57 | NILS POLITT | 46 | BORA - HANSGROHE | 04h 09' 17'' | + 00h 06' 27'' | - | - |
58 | NELSON OLIVEIRA | 95 | MOVISTAR TEAM | 04h 09' 17'' | + 00h 06' 27'' | - | - |
59 | JIMMY JANSSENS | 184 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 09' 17'' | + 00h 06' 27'' | - | - |
60 | KENNY ELISSONDE | 103 | TREK - SEGAFREDO | 04h 09' 47'' | + 00h 06' 57'' | - | - |
61 | PATRICK GAMPER | 44 | BORA - HANSGROHE | 04h 10' 36'' | + 00h 07' 46'' | - | - |
62 | DANNY VAN POPPEL | 47 | BORA - HANSGROHE | 04h 10' 36'' | + 00h 07' 46'' | - | - |
63 | ANTHONY PEREZ | 123 | COFIDIS | 04h 10' 36'' | + 00h 07' 46'' | - | - |
64 | THOMAS DE GENDT | 143 | LOTTO DSTNY | 04h 10' 36'' | + 00h 07' 46'' | - | - |
65 | HARRISON SWEENY | 146 | LOTTO DSTNY | 04h 10' 36'' | + 00h 07' 46'' | - | - |
66 | HARRISON WOOD | 126 | COFIDIS | 04h 10' 36'' | + 00h 07' 46'' | - | - |
67 | ANTONIO NIBALI | 195 | ASTANA QAZAQSTAN TEAM | 04h 10' 39'' | + 00h 07' 49'' | - | - |
68 | JOSEPH LLOYD DOMBROWSKI | 193 | ASTANA QAZAQSTAN TEAM | 04h 10' 39'' | + 00h 07' 49'' | - | - |
69 | OWAIN DOULL | 74 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 11' 12'' | + 00h 08' 22'' | - | - |
70 | LUKASZ OWSIAN | 207 | TEAM ARKEA - SAMSIC | 04h 11' 12'' | + 00h 08' 22'' | - | - |
71 | ANTHONY DELAPLACE | 202 | TEAM ARKEA - SAMSIC | 04h 11' 12'' | + 00h 08' 22'' | - | - |
72 | VEGARD STAKE LAENGEN | 115 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 11' 12'' | + 00h 08' 22'' | - | - |
73 | TOBIAS BAYER | 182 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 11' 12'' | + 00h 08' 22'' | - | - |
74 | LEON HEINSCHKE | 173 | TEAM DSM | 04h 12' 37'' | + 00h 09' 47'' | - | - |
75 | GIANMARCO GAROFOLI | 194 | ASTANA QAZAQSTAN TEAM | 04h 12' 41'' | + 00h 09' 51'' | - | - |
76 | VICTOR CAMPENAERTS | 142 | LOTTO DSTNY | 04h 13' 10'' | + 00h 10' 20'' | - | - |
77 | PIERRE LATOUR | 161 | TOTALENERGIES | 04h 13' 10'' | + 00h 10' 20'' | - | - |
78 | DYLAN VAN BAARLE | 6 | JUMBO-VISMA | 04h 13' 12'' | + 00h 10' 22'' | - | - |
79 | RÉMI CAVAGNA | 53 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
80 | REUBEN THOMPSON | 67 | GROUPAMA - FDJ | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
81 | BRENT VAN MOER | 147 | LOTTO DSTNY | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
82 | EDVALD BOASSON-HAGEN | 162 | TOTALENERGIES | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
83 | MARKUS HOELGAARD | 104 | TREK - SEGAFREDO | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
84 | TOM PAQUOT | 85 | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
85 | MADIS MIHKELS | 83 | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
86 | BENJAMIN THOMAS | 125 | COFIDIS | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
87 | REIN TAARAMÄE | 86 | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
88 | JASON OSBORNE | 181 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 13' 25'' | + 00h 10' 35'' | - | - |
89 | FRED WRIGHT | 26 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 13' 34'' | + 00h 10' 44'' | - | - |
90 | GREG VAN AVERMAET | 17 | AG2R CITROEN TEAM | 04h 13' 34'' | + 00h 10' 44'' | - | - |
91 | LUKE DURBRIDGE | 153 | TEAM JAYCO ALULA | 04h 13' 34'' | + 00h 10' 44'' | - | - |
92 | G LAWSON CRADDOCK | 152 | TEAM JAYCO ALULA | 04h 13' 34'' | + 00h 10' 44'' | - | - |
93 | FLORIAN STORK | 177 | TEAM DSM | 04h 13' 34'' | + 00h 10' 44'' | - | - |
94 | FABIO VAN DEN BOSSCHE | 187 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 13' 43'' | + 00h 10' 53'' | - | - |
95 | FLORIAN SENECHAL | 55 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 13' 53'' | + 00h 11' 03'' | - | - |
96 | KEVIN LEDANOIS | 206 | TEAM ARKEA - SAMSIC | 04h 13' 53'' | + 00h 11' 03'' | - | - |
97 | FRANCK BONNAMOUR | 12 | AG2R CITROEN TEAM | 04h 14' 29'' | + 00h 11' 39'' | - | - |
98 | ALEXIS VUILLERMOZ | 167 | TOTALENERGIES | 04h 15' 42'' | + 00h 12' 52'' | - | - |
99 | JORGE ARCAS | 92 | MOVISTAR TEAM | 04h 15' 42'' | + 00h 12' 52'' | - | - |
100 | SERGIO SAMITIER SAMITIER | 97 | MOVISTAR TEAM | 04h 15' 42'' | + 00h 12' 52'' | - | - |
101 | ANTHON CHARMIG | 133 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 16' 09'' | + 00h 13' 19'' | - | - |
102 | ANDREA PICCOLO | 75 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 16' 20'' | + 00h 13' 30'' | - | - |
103 | NATHAN VAN HOOYDONCK | 7 | JUMBO-VISMA | 04h 17' 00'' | + 00h 14' 10'' | - | - |
104 | ANDREY AMADOR | 72 | EF EDUCATION - EASYPOST | 04h 17' 08'' | + 00h 14' 18'' | - | - |
105 | MATTEO VERCHER | 166 | TOTALENERGIES | 04h 17' 19'' | + 00h 14' 29'' | B : 2'' | - |
106 | RUNE HERREGODTS | 82 | INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY | 04h 18' 41'' | + 00h 15' 51'' | - | - |
107 | DRIES DEVENYNS | 54 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 20' 12'' | + 00h 17' 22'' | - | - |
108 | LORENZO MILESI | 174 | TEAM DSM | 04h 20' 14'' | + 00h 17' 24'' | - | - |
109 | RYAN MULLEN | 45 | BORA - HANSGROHE | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
110 | AXEL ZINGLE | 127 | COFIDIS | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
111 | EDDY FINE | 122 | COFIDIS | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
112 | MILAN MENTEN | 144 | LOTTO DSTNY | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
113 | GREGAARD JONAS WILSLY | 137 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
114 | MATTHIEU LADAGNOUS | 63 | GROUPAMA - FDJ | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
115 | JON ABERASTURI IZAGA | 102 | TREK - SEGAFREDO | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
116 | FABIEN GRELLIER | 165 | TOTALENERGIES | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
117 | KAMIL GRADEK | 23 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
118 | OLIVIER LE GAC | 64 | GROUPAMA - FDJ | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
119 | MATEVŽ GOVEKAR | 22 | BAHRAIN VICTORIOUS | 04h 20' 39'' | + 00h 17' 49'' | - | - |
120 | CHRISTOPHE LAPORTE | 4 | JUMBO-VISMA | 04h 20' 43'' | + 00h 17' 53'' | - | - |
121 | SAM BENNETT | 42 | BORA - HANSGROHE | 04h 20' 43'' | + 00h 17' 53'' | - | - |
122 | ETHAN VERNON | 57 | SOUDAL QUICK-STEP | 04h 23' 25'' | + 00h 20' 35'' | - | - |
123 | MARCO BRENNER | 171 | TEAM DSM | 04h 23' 25'' | + 00h 20' 35'' | - | - |
124 | FREDRIK DVERSNES | 134 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 23' 25'' | + 00h 20' 35'' | - | - |
125 | ALEKSANDR RIABUSHENKO | 196 | ASTANA QAZAQSTAN TEAM | 04h 23' 25'' | + 00h 20' 35'' | - | - |
126 | MARTIN URIANSTAD BUGGE | 132 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 23' 25'' | + 00h 20' 35'' | - | - |
127 | ELMAR REINDERS | 157 | TEAM JAYCO ALULA | 04h 23' 25'' | + 00h 20' 35'' | - | - |
128 | ANDERS HALLAND JOHANNESSEN | 135 | UNO-X PRO CYCLING TEAM | 04h 23' 58'' | + 00h 21' 08'' | - | - |
129 | NICOLA CONCI | 183 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 24' 24'' | + 00h 21' 34'' | - | - |
130 | LIONEL TAMINIAUX | 186 | ALPECIN-DECEUNINCK | 04h 24' 24'' | + 00h 21' 34'' | - | - |
131 | IVO MANUEL ALVES OLIVEIRA | 112 | UAE TEAM EMIRATES | 04h 26' 39'' | + 00h 23' 49'' | - | - |
Follow us
Get exclusive information about the Critérium du Dauphiné